گمرک خرمشهر

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها


   

  اداره كل گمرك خرمشهر در ساختمانی سه طبقه در ساحل اروند رود و در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و كارون واقع شده است.

   

  پيش از انقلاب و قبل از جنگ تحميلی حوزه نظارت گمركات خوزستان در خرمشهر و در محل ساختمان فعلی اداره کل گمرک خرمشهر واقع در محل تلاقی دو رودخانه اروندرود و کارون مستقر بود و اعمال نظارت بر  ساير گمركات تابعه استان خوزستان از طريق همين گمرك صورت می گرفت .

  بندر خرمشهر در آن سالها مهمترين بندر تجاری جنوب كشور  بود.

   

   

  گمرک خرمشهر که با ساختار مدرن و امروزی خود دارای  پيشينه  50   ساله بوده و پيش از هشت سال جنگ تحمیلی (پیش از جنگ ۱۹۸۰) مسئول ترخيص ۹۰ درصد كالاهاى وارداتى كشور بود، هم اينك با ساختمان و تجهيزات فعلی توانسته به جايگاه سوم در ميان ساير گمركات كشور بازگردد. گمركى كه در دوران صدرنشينى بندر خرمشهر، عنوان دانشگاه گمركات كل كشور را از آن خود کرده بود.

   

  اکثر قريب به اتفاق مديران ارشد گمرك جمهوری اسلامی در سالهای  پيش از پيروزی انقلاب چند سال يا حداقل بخشی از سنوات خدمتی خود را در گمرك خرمشهر گذرانده اند.

  گمرک خرمشهر به دليل تنوع در كالاهای وارداتی و گستردگی فعاليت و نيز بدليل انضباط حاكم بر جو اداری آن - بستر مناسبی برای پرورش نيروهای متخصص و كارشناس در امور گمركی به ويژه واردات و صادرات كالا تلقی می شد .

  پیش از انقلاب ایران در سال 1978 گمرک خرمشهر به عنوان مرکز ثقل تجارت ایران از امکانات بسیار وسیع و گسترده ای برخوردار بود.

  وجود این امکانات رفاهی متناسب با حجم فعالیت گمرک موجب شده بود  کارکنان گمرک با اشتیاق

   فراوان بندر خرمشهر را  به عنوان محل خدمت خود  انتخاب نموده و با طی نمودن گامهای ترقی به افزایش دانش گمرکی خود متناسب با علم روز و فن آوری جدید بپردازند.

  از این رو گمرک خرمشهر توانست نیروهایی را پرورش دهد که امروزه سکان دار گمرک جمهوری اسلامی بوده و سیاستهای گمرک ایران را به نحو مطلوب و متناسب با نیاز کشور در جهت تحقق صادرات و واردات کالا و کنترل مبادی رسمی کشور دنبال نمایند.

  با وقوع جنگ 1980 و حمله ارتش متجاوزگر عراق به بندر خرمشهر و بمباران سنگین این شهر بوسیله ماشین نظامی ارتش بعث عراق تمامی فعالیتهای اقتصادی مختل  گشت و بخش عظیمی از سرمایه های موجود به یغما رفت .

   

  در این مدت هر آنچه که قابل انتقال بود از منطقه خارج شد و مابقی در معرض آتش دشمن نابود شد.

  در این میان کلیه امکانات و تاسیسات گمرک و بندر خرمشهر تخریب شد.

   

  کشتی ها و شناورها مورد حمله قرار گرفت و اسکله ها نابود شد و به این ترتیب وقفه ای نگران کننده در روند اقتصادی این شهر بوجود آمد که تا سالهای پایانی جنگ 1980 ادامه یافت .

   

  با اعلام آتش بس میان طرفین درگیر در جنگ 1988-1980 تلاشهای بسیاری برای رونق دوباره گمرک خرمشهر صورت گرفته است تا بتوان - توان این گمرک را به میزان پیش از جنگ 1980بازگرداند.

  با مکانیزه شدن بندر خرمشهر و افزایش حجم واردات کالا بصورت حمل کانتینری در بندر خرمشهر

  افقهای تازه ای به روی گمرک و بندر خرمشهر گشوده شد.

   

  بتدریج چهره گمرک و بندر خرمشهر دگرگون گشت و بار دیگر از گمرک خرمشهر به عنوان سومین گمرک مهم کشور یاد شد .

   

  امروزه گمرك خرمشهر مهمترين گمرك تجاری استان خوزستان در ترخيص كالاهای غير دولتی توسط واردكنندگان بخش خصوصی است.

  گمرک خرمشهراکنون از نظر سازمانی عنوان اداره كل را دارد.

  این گمرک در حال حاظر اولین گمرک کشور در تنوع کالاهای وارداتی است .

      

  اکنون بندر خرمشهر دومین بندر مهم کانتینری کشور است.

  نویسنده : imi بازدید : 168 تاريخ : چهارشنبه 27 فروردين 1393 ساعت: 18:03
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها